Sklářský výtvarník Svatopluk Kasalý se narodil v Pelhřimově, studoval a pracoval v Železném Brodě a od roku 1983 žije a tvoří v Třešti. Vyučil se sklenářem se zaměřením na umělecké zasklívání do olova pod vedením Oldřicha Urbana a ve studiu pokračoval na Střední umělecko-průmyslové škole sklářské v Železném Brodě. Během studia jej vedli například Stanislav Libenský a Jan Novotný. Školu dokončil v roce 1965 a pracoval v podniku Železnobrodské sklo (1967–1978) a později na ve svobodném povolání. Ve své dlouholeté umělecké tvorbě se věnuje sklu, dalo by se říci z mnoha úhlů pohledu.
Svatopluk Kasalý je v prvé řadě mistrem skleněného autorského šperku. Neméně známá je jeho mozaikářská tvorba, kterou realizoval společně s manželkou Evou, mozaikářkou. Rovněž se věnoval pískování skla, světelným objektům či realizacím z vrstveného skla. Významnou realizací v této oblasti byla fontána v sanatoriu v Klimkovicích (1992). V současnosti společně s Evou Kasalou a synem Adamem vedou vlastní Ateliér Kasalý v Třešti.
Jako absolvent již v roce 1965 uspěl ve výtvarné soutěži Železnobrodského skla se svou kolekcí bižutérie. Svůj um a cit v oblasti tvůrčího šperkařství dále rozvíjel a v současnosti je v této oblasti mezinárodně uznávaným tvůrcem. Za své autorské šperky získal několik ocenění. Jeho šperky byly přítomny na téměř stovce společných či samostatných výstav v tuzemsku i v zahraničí. Vytváří je ze skleněných čirých či barevných střepů a opracovává je broušením, řezáním, leptání či matováním. Hotové šperky zasazuje do kovových částí, které rovněž tvaruje tak, aby tvořily harmonický celek. Každý šperk je originální, tvary ani nápady se neopakují. Nejčastěji se nechává inspirovat ženským tělem, které šperky někdy kopírují a jindy z něj zase jakoby vyčnívají. Šperky Svatopluka Kasalého jsou sofistikované a zároveň řemeslně dokonale zvládnuté. Evokují jak luxus, tak i uměleckou kvalitu.
Mozaiky a vitráže mistr realizoval se svojí ženou Evou. Jejich společnou realizací bylo například osm kruhů o průměru 2,1 m v jihlavské nemocnici, které se zvláštní výmluvností mozaiky zachycují témata stromu života, srdce, plic, červených krvinek, svaloviny či EKG. Pan Kasalý povětšinou stojí u zrodu výtvarného návrhu mozaiky, který je v mnohých případech vystavěn na prolínajících se tvarech. Převažují abstraktní či florální motivy, barevnost je výrazná, nikoliv však překombinovaná. Samotné mozaiky povětšinou sestavuje a dotváří paní Eva Kasalá.
Mozaika má ve světě umění jistě svou specifickou roli. I když je složena z tisíce drobných skleněných tesserů, působí monumentálně a její provedení je často součástí architektonického řešení staveb či veřejného prostoru. Mozaiky, které jsou výsledkem tvůrčí spolupráce manželů Kasalých, v mnohých případech zabírají několik desítek metrů čtverečních. Lze je nalézt například na venkovní stěně ZŠ Brtnice (1984), v bývalém závodu Modeta v Jihlavě (1984, 1986), v ČKD Blansko (1986), ve vstupní hale do knihovny v Třešti (1988), v Domě služeb v Třebíči (1989) či v Základní umělecké škole Jihlava (2013). Ve výrobě mozaiky, ve které jsou Kasalí na Vysočině jedineční, využívají převážně české mačkané sklo.
E-mail: atelierkasaly@gmail.com
Webové stránky: https://kasaly.com/