Rodačka z Vysočiny, sklářská výtvarnice Šárka Bartko (roz. Zikmundová) svůj profesní zájem o sklo započala na Středním odborném učilišti sklářském v Chlumu u Třeboně, které dokončila v roce 1996. Dále ve studiu pokračovala v Novém Boru, ve městě, které je silně prostoupeno sklářskou tradicí. Mezi lety 1996 a 1999 studovala malbu skla pod vedením akademické malířky Z. Štipánkové na Střední průmyslové škole sklářské. Následně v roce 2001 absolvovala Vyšší odbornou školu sklářskou rovněž v Novém Boru, obor umělecké zpracování skla pod vedením Mgr. A. K. Kopřivové. Na těchto novoborských školách v období 2002–2010 také vyučovala několik let malbu skla a vedla galerii. V roce 2009 absolvovala pracovní pobyt v Glassstudio Kitengela v Keni, má profesní vazby s Glasgalerie Broft v holandském Leerdamu, kde také vystavovala (2003, 2004, 2006).
Šárka Bartko se zejména v prvním desetiletí tohoto století věnovala malbě na sklo. Tuto zušlechťovací techniku uchopila velmi specificky, kdy na vázy, talíře či vlastní objekty přenáší malbou fragmenty map, sportovních areálů, turistických cest, geodetických značek či číselných kót. Inspiruje se všude tam, kde vládne řád v prostoru a na ploše. Charakteristickými barvami pro tuto část tvorby Šárky Bartko jsou zelená a oranžová. Tyto barvy tvoří přirozený kontrast, který je však neotřelý. Rovněž experimentuje s jinými technikami, než je malba. Využívá vrtání, broušení, lepení, řezání a spékání.
Aktuálně se již několik let věnuje tvorbě autorského skleněného šperku. Kusy a kousky skla brousí, řeže do různorodých tvarů, opracovává je do lesku i do matu tak, aby podtrhla samotné možnosti skla. Na některé šperky rovněž používá techniku tisku, kdy se v motivech vrací znovu k mapám. Je členkou skupina NATĚLO, která vznikla v roce 2012 v Novém Boru. Čtyři členky společně prezentují různorodé autorské skleněné šperky a provozují v Novém Boru minigalerii.
Svou tvorbu Šárka Bartko prezentovala na mnohých výstavách či sympoziích. Lze jmenovat například výstavy „České sklo“ v Rotterdamu v Holandsku v roce 2002. Ve stejném městě rovněž vystavovala v letech 2007 a 2012 v Kunstcentrum Heelal. Autorskou výstavu „Kontrasty“ prezentovala v Zámku Kamenice nad Lipou či v Městském divadle v Novém Boru v roce 2006 a v roce 2009 ve sklářském muzeu v Novém Boru. Účastní se International Glass Symposium v Novém Boru, Mezinárodního trienále skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou či Designbloku. Za svou tvoru získala již celou řadu ocenění u nás a v zahraničí.
Její vztah k Vysočině je specifický, jak se můžete dočíst v úryvku rozhovoru pro Mladou frontu z roku 2009.
Čerpáš také z krásy místní krajiny?
Pocházím z obce kousek od Pelhřimova, a to je docela jiný kraj. Tady se mi líbí, ale svým způsobem se mi stýská po Vysočině, kde jsou pole, rybníky a z kopce se dá přehlédnout velký kus okolí. Pro mě představuje příroda citovou záležitost, takže se tu krajinu svého dětství snažím dávat i do skla. Dá se najít na válcích či talířích nebo na kompozicích skládaných z několika za sebe řezaných různě malovaných tabulek. V tomto směru mě ovlivnila malířská tvorba Dany Zámečníkové, ve volbě a kompozici barev mě inspiroval malíř Miroslav Čermák, někdejší pedagog naší školy. Mě sice osobně neučil, ale aspoň jsem ho zpovzdálí pozorovala.
E-mail: sarkaz@email.cz
Telefon: 728 049 484
Webové stránky: http://www.sarkabartko.com; http://www.sarkazikmundova.com