Součástí Akademie ve Světlé nad Sázavou, jejíž celý název zní Akademie – Vyšší odborná škola, Gymnázium a Střední odborná škola uměleckoprůmyslová Světlá nad Sázavou, je několik desítek různorodých oborů. Sklářská tvorba má na této střední škole již zakořeněnou tradici a i v současnosti je zastoupena v četných specializacích. Jde o o broušení a rytí skla, sklář–hutní tvarování skla, malbu skla, uměleckou vitráž. Tyto specializace se realizují v tříletých i čtyřletých maturitních oborech zaměřených řemeslně, uměleckořemeslně či výtvarně.
V tříletých učebních oborech je kladen důraz na zvládnutí řemeslných dovedností a práci s technikou ve specializacích sklář, kulič či malíř. Absolventi zvládají dílčí postupy, teorii převádějí během výuky do praxe v dílnách či při práci ve sklářské huti. Tříleté obory nejsou zakončeny talentovou zkouškou, ale absolventi jsou schopni přejít rovnou do sklářské výrobní praxe. Talentovou zkoušku skládají až žáci čtyřletých maturitních oborů, které jsou zaměřeny na uměleckořemeslné zpracování skla. Kromě získání znalostí a řemeslné zručnosti v oboru, mají žáci možnost se výtvarně realizovat. Navrhují a zpracovávají vlastní dekorativní či designové výrobky. Po absolvování maturitního oboru jsou připravení na praxi ve sklářském provozu či provádět vlastní podnikatelskou činnost.
Významným krokem pro kvalitní praktickou výuku v oblasti sklářské tvorby bylo vybudování sklářské hutě přímo v areálu školy, která byla spuštěna v roce 1998. Tato huť je plně vybavena – dvě sklářské pece, tři chladící pece, pukárna, kmenárna. Praktická výuka rovněž probíhá v brusírně, rytebně, malírně či v dílně vitráží.
Akademie ve Světlé nad Sázavou nabízí také výuku ve výtvarných ateliérech. Výuka umělecké sklářské tvorby je realizována v ateliéru Výtvarné zpracování skla a světelných objektů – zaměření broušení skla, hutní tvarování, malba skla. Myšlenka zavedení výtvarných oborů se zrodila na počátku dvacátého století, první výtvarné obory byly otevřeny v roce 2005. Výuka v Ateliéru skla studenty připravuje jak na spolupráci s designovými firmami, tak na další studium na vysokých uměleckých či uměleckoprůmyslových školách. Každé pololetí studenti navrhují a realizují tzv. klauzurní práce. „Ty se skládají ze dvou částí. Jednou je kresba, portrét, postavy atd. Druhou částí je návrh a realizace podle zadání. Jednotlivá výtvarná díla vznikají na papíře – každý student musí vytvořit návrh, který rozpracuje do technického výkresu, příp. doplní vizualizací. Povinnou součástí celé práce je portfolio, ve kterém student zachytí kompletní vznik práce. Výsledným výstupem je poté poster či vlastní dílo, příp. mode,“ uvádí zástupce ředitele pro výtvarné obory MgA. Milan Krajíček. Výuka tak nabízí studentům tohoto zaměření prostor pro vlastní výtvarné realizace a zároveň je učí, jak pracovat s tak krásným, ale náročným materiálem jako je sklo. Během studia mají možnost školu reprezentovat na odborných soutěžích či sympoziích.
Stejně jako sklo nabízí mnoho možností při jeho tvarování či zušlechťování, tak také absolventi sklářských oborů na Akademii ve Světlé nad Sázavou mají příležitosti a možnosti pracovat jak v běžných sklářských provozech, tak také ve špičkových designových firmách či umělecky realizovat své výtvarné návrhy. Takováto šíře nabídky oborů a zaměření je jistě jedinečná. Obory jsou podpořeny kvalitním pedagogickým zázemím školy, které je tvořeno i aktivními výtvarníky. Výuka a školní praxe se zaměřením na sklářskou výrobu a tvorbu se sklem v takto širokém rozsahu je na Vysočině výjimečná. Ale zajisté vychází ze sklářské tradice celého regionu.
MgA. Milan Krajíček – zástupce ředitele, hlavní výtvarník
tel.:569 729 270
mail: krajicek@akademie-svetla.cz
MgA. Aleš Jírovec – vedoucí ateliéru skla
tel.: 569 452 749
mail: jirovec@akademie-svetla.cz
Uměleckoprůmyslová akademie Světlá nad Sázavou
Sázavská 547
582 91 Světlá nad Sázavou
web: www.akademie-svetla.cz
tel.: 569 729 251
mail: skola@akademie-svetla.cz