Eva Kasalá se narodila v Podkrkonoší v Lomnici nad Popelkou, nedaleko severočeského „města skla“ Železného Brodu. Dříve než nastoupila na střední školu, setkala se jako žákyně Základní umělecké školy v Semilech při výuce s akademickým malířem Vladimírem Komárkem. Dle jejích slov „ji bavilo kreslit“. Pocházela ze sklářského regionu a z rodiny, která měla se sklářskou tvorbou zkušenosti. Zdá se tedy přirozené, že začala studovat v Železném Brodě na Střední uměleckoprůmyslovou škole sklářské, kterou absolvovala v roce 1981 a následně pracovala v ateliéru Železnobrodského skla. Její hlavní uměleckou devízou je tvorba skleněných mozaik a vitráží. Od roku 1984 tvoří v Třešti na Vysočině ve sklářském ateliéru, který vybudovali společně s manželem Svatoplukem Kasalým v domě po jeho předcích. Do chodu a tvůrčí činnosti „ateliéru Kasalý“ se od roku 2013 zapojil rovněž jejich syn Adam.
Mnohé mozaiky paní Kasalá vytváří ve spolupráci s manželem Svatoplukem Kasalým, který je povětšinou tvůrcem návrhu a ona, jak sama uvádí, vdechuje podobu jeho návrhům, přičemž využívá svou vlastní kreativitu tak, aby výsledná mozaika působila živěji než na papíře. Manželé Kasalí stojí za desítkami menších či větších mozaikových výzdob v interiéru i exteriéru, ve veřejném prostoru či veřejných institucích, ale rovněž realizovali svá díla v soukromých objektech v České republice i v zahraničí. Paní Kasalá realizuje mozaiky i dle vlastních návrhů.
Autorka při své tvorbě používá různobarevné drobné skleněné tessery, které si nechává mačkat u českých sklářů. Z těchto kousků skla sestavuje až několik desítek metrů velké mozaiky. Na začátku její práce je podstatná správná volba barevných kombinací a tvarů. K tomu je zapotřebí cit a kreativita, skrze kterou autorka dokáže promyslet své dílo v detailech, ale i v jeho velikosti, kdy jednotlivé dílky splývají v jeden obraz. Díky dlouholeté praxi v tomto specifickém výtvarném oboru dokáže Eva Kasalá pracovat s působením světla na kousky skla a využít tak proměnlivost času a estetického dojmu z mozaiky.
Mozaiky, které jsou výsledkem tvůrčí spolupráce manželů Kasalých, v mnohých případech zabírají plochu několika desítek metrů čtverečních. Lze je nalézt například na jedné z chodeb jihlavské nemocnice, kde je na stěně zavěšeno osm kruhů o průměru 2,1 m, které zobrazují motivy lidského těla a zdraví. Další realizace na Vysočině jsou na venkovní stěně ZŠ Brtnice (1984), v bývalém závodu Modeta v Jihlavě (1984, 1986), na vnějších stěnách obchodního domu v Třebíči (1985, 1988), ve vstupní hale do knihovny v Třešti (1988), v Domě služeb v Třebíči (1989), v budově gymnázia v Novém Městě na Moravě (1995) či v Základní umělecké škole Jihlava (2013). Realizace, které paní Eva Kasalá zhotovila samostatně, je možné nalézt v radničních restauraci v Jihlavě (1995), v DETESKU v Železném Brodě (2001) či v Čerčanech v Hospicu u Dobrého pastýře (2011). Mnohé mozaiky paní Kasalá tvoří do soukromých objektů na zakázku, a proto nejsou veřejnosti přístupné.
E-mail: atelierkasaly@gmail.com
Telefon: 723 184 157
Webové stránky: https://kasaly.com/
- Čtyři roční období na Vysočině, mozaika, 2020, foto E. Kasalá
- Eva a Svatopluk Kasalý – Srdce – mozaika (z osmi Kruhů v nemocnici v Jihlavě), 1982, foto Hana Zrno Vondrů
- Ateliér Kasalý – studie, velkoplošná vitráž mozaika, Špindlerův Mlýn, 2013, foto Hana Zrno Vondrů
- Ateliér Kasalý – velkoplošná vitráž mozaika, Špindlerův Mlýn, 2013, foto Ateliér Kasalý
- Vitráž, Hospic Dobrého Pastýře, Čerčany u Prahy, 2011, foto Ateliér Kasalý
- Ateliér Kasalý – vitráž, světlík DETESK, Železný Brod, 2001, foto Ateliér Kasalý
